Počas dňa sa v práci, v meste či v obchodoch stretávame s množstvom ľudí, naháňajúcimi sa za povinnosťami. Určite nevnímame všetkých, pokiaľ ich osobne nepoznáme a neriešime to, ako vyzerajú alebo čo majú na sebe oblečené. Keby sme sa ale mali zastaviť, bližšie sa pozrieť na ľudí okolo seba a tipovať, koľko asi majú rokov, boli by sme úspešní? Vyzerajú ľudia na to, koľko rokov majú? Zodpovedá ich vek tomu, na koľko sa cítia?
Tí šťastnejší by povedali, že sa cítia byť mladší ako naozaj sú a v skutočnosti tak aj vyzerajú. Väčšina by ale asi odpovedala opačne. Pod tlakom doby, množstva práce a každodenných povinností, ktoré sa na nás neustále valia a nedajú nám spávať sa cítime nejakí unavení, vyčerpaní, bez energie a chuti tešiť sa z maličkostí, a to sa odráža aj na našom výzore.
Preto nielen v televízii vidíme mladé ženy a mužov v najlepšom veku, ktorým ostatní tipujú aj o desať rokov viac ako v skutočnosti majú. A keď vidíme, ako sa o nich počas doby ich premeny stará skupina odborníkov, ktorí z nich urobia úplne iných ľudí, ticho závidíme a hovoríme si, že aj nám si sa zišla nejaká zmena. A prečo nie?
V čom je tajomstvo úspechu?
Je samozrejmé, že nie každý si môže dovoliť zaplatiť služby plastického chirurga, ktorý nám vyrovná vrásky, vysaje prebytočný tuk a privedie naše telo k dokonalosti. Úspech totiž nie je ani tak v rukách odborníkov. Máme ho v rukách my sami. Je len na nás, či si necháme problémy a každodenné povinnosti prerastať cez hlavu a či si dokážeme nájsť aspoň chvíľočku času sami pre seba. Čo nás teda napríklad môže zmeniť?
· zmeňme naše myslenie – prvou a základnou zmenou by malo prejsť naše myslenie. Ak si neuvedomíme, že všetko na svete nevyriešime a nie je nič také dôležité ako náš život a zdravie, je všetka námaha a snaha o zmenu zbytočná.
· majme sa radi – ľudia sa na seba často pozerajú kriticky. Nepáčia sa sami sebe, sú so sebou nespokojní a tým pádom sa o seba ani nestarajú. Stačí trošku ľúbiť vlastné ja a hneď bude svet krajší.
· pracujme s radosťou – ak chodíme do práce s nechuťou a už ráno doma si vytvárame negatívne emócie z toho, aké to zase bude, odráža sa to aj na našom zovňajšku.
· nerobme si zo všetkého hlavu – niekedy máme tendenciu vidieť problémy aj tam, kde nie sú a vytvárať tak „dusno“ vo svojom vnútri aj v okolí. Ak to zmeníme, často sa problémy začnú riešiť aj samy.
· buďme milí – možno sa to zdá byť ako samozrejmosť, ale ani zďaleka to tak nie je. Keď budeme na ľudí okolo seba prívetiví, budeme to prenášať aj na nich. Určite sa nám lepšie pracuje a žije v kolektíve usmiatych ľudí.
· pomáhajme, ale nenechajme sa využívať – pomáhať si navzájom by malo byť vžitým pravidlom každého z nás. To, že niekomu poradíme a pomôžeme by malo v nás vyvolávať príjemné pocity. Treba si ale dávať pozor na to, aby sme sa nenechali požiadavkami z okolia prevalcovať a využívať. To sa potom príjemné pocity rýchlo vytrácajú…
· starajme sa o seba – keď sa o seba a svoj zovňajšok nestaráme, je to na nás vidieť.
Starnutiu nezabránime, ale každý môže vo väčšej či menšej miere prispieť k tomu, aby sa cítil a vyzeral dobre. Len sa treba trošku poznažiť.