Čo je Bitcoin?
Bitcoin je digitálna mena. Je to názov pre platformu, vďaka ktorej je tato mena vytvorená. Bola vytvorená v roku 2008 programátorom Satoshi Najamoto.
K jej vytvoreniu slúži P2P sieť v ktorej užívatelia potvrdzujú svoje transakcie. Tento systém zaisťuje, že každý môže utratiť len tie bitcoiny ktoré vlastí. Vďaka tomu bitcoiny nie je možné falšovať, pretože sieť overuje jedinečnosť každej platobnej operácie.
Ako to celé funguje?
Celá komunikácia a činnosť funguje v jednej obrovskej sieti P2P, ku ktorej sú pripojený nie len používatelia ale aj tí, čo bitcoiny takzvane ťažia.
Ťažba bitcoinu
Ťažbári sú tí, vďaka ktorým to všetko funguje. Ak niekomu posielate, alebo od niekoho prijímate bitcoiny, musí túto transakciu niekto potvrdiť. Sieťou prebiehajú každú hodinou stovky až tisíce transakcií, ktoré sa zahrnujú do takzvaných blokov.
K ťažbe bitcoinu sa využíva špeciálny hardware. V roku 2013 to boli hlavne grafické karty, teraz je to hlavne záležitosť ASIC čipov, vďaka ktorým sa nielen neuveriteľne zvyšuje výkon potrebný pre bitcoin mining výpočty, ale taktiež sa tomu úmerne zvyšuje aj zložitosť celej siete.
Užívatelia
Sú ľudia, ktorý si medzi sebou posielajú bitcoiny, alebo s nimi niečo platia. Koncový užívateľ má v počítači prípadne mobile on-line peňaženku, kde si môže vytvoriť neobmedzené množstvo adries po odchádzajúcich a prichádzajúcich platbách. V základnej verzii bitcoinové peňaženky sa taktiež udržuje databáza – história všetkých transakcií v celej sieti, jednoduché peňaženky udržujú len časť databázy. Každý užívateľ si môže vytvoriť viac adries a taktiež viac peňaženiek. Prakticky najbezpečnejším riešením sú hardwarové peňaženky.
Okrem bitcoinov vznikajú aj ďalšie virtuálne meny, medzi najznámejšie patria litecoin, namecoin, dogecoin a niekoľko desiatok ďalších. Väčšina z nich sú klony bitcoinov, využívajú voľne prístupný zdrojový kód. Líšia sa počtom potenciálne vyťažených mincí, rýchlosťou potvrdenia a ďalšími vlastnosťami.