Sociálne siete sú vlastne zdkadlom každého z nás, respektíve tých, ktorí ich navštevujú a pravidelne zásobujú rôznymi príspevkami. Sú však zrkadlom i z pohľadu obsahu textov nachádzajúcich sa v čete. Sociálnu sieť a všetky jej pozitíva ako aj negatíva tvoríme predovšetkým my, bežní užívatelia.
Je to prakticky reálny život, ktorý má podobu online. Podoba je virtuálna, no ľudia a ich príspevky i texty, to všetko je reálne. V podstate aj v bežnom živote natrafíte na pozitíva tvorené ľuďmi, s niektorými si budete rozumieť a dokonca sa stanete kamarátmi, no žiaľ vieme, že iní nám dokážu zo slnečných dní robiť dni temné, minimálne nás dokážu naštvať či uraziť. Ak si niekto myslí, že sociálna sieť je akousi skrýšou pred realitou, je na omyle, s podobnými pozitívami i negatívami sa rovnako môžeme stretnúť i tu, takisto ako s realitou ľudí a všetko, čo si pod týmto pojmom predstavíte.
• Nie každý tak pri návšteve týchto sietí zažíva zábavu či radosť, bohužiaľ poznáme prípady takzvanej „kyberšikany“.
Takýchto prípadov nie je málo. Možno si myslíme, že v takomto prípade si jednoducho stačí zrušiť účet, takýmto spôsobom by som asi postupoval aj ja, ale je to skutočné riešenie? Ak si dnes niekto na takom Facebooku či Instagrame zruší účet, tak akoby sa dobrovoľne zriekol spoločenského života. Nie každý tak chce postupovať týmto smerom.
Povedzme, že daný užívateľ má na danej stránke v priateľoch 5-10 ľudí, na akých mu skutočne záleží, s ostatnými je rád v kontakte, no problém nastáva, ak sa nájde jeden či dvaja, ktorí sa rozhodnú tohto človeka zosmiešňovať, vyhrážať sa mu, či v skratke páchať na ňom „kyberšikanu“. Má si dotknutý užívateľ zrušiť účet len kvôli jednému či dvom primitívom? Tým pádom by prišiel o digitálny a vlastne pravidelný online kontakt s väčšinou ľudí, ktorí mu za to stoja.
Niekedy môže kyberšikana zájsť tak ďaleko, až dotyčný môže uvažovať o samovražde a práve aj z tohto dôvodu v USA- Facebook údajne upozorňuje na sebevražedné príspevky a dotyčnej osobe sa snaží pomôcť.